★ שיקום פסיכיאטרי - קטגוריות לפי מיקום ..

                                     

★ שיקום פסיכיאטרי

שיקום פסיכיאטרי, הידוע גם שיקום פסיכו-סוציאלי, הוא שיקום העוסק במתן עזרה לאנשים שמתמודדים עם מוגבלויות הנובעות הפרעה נפשית, במטרה לאפשר תפקוד רציף בחייהם, רווחה נפשית, למרות מוגבלות.

                                     

1. עבודת שיקום. (Restoration work)

אנשים עם מוגבלויות פסיכיאטריות נתקלים בקשיים רבים במהלך השתלבותם בקהילה, כגון קשיים בהבנה או להתמודדות עם מצבים בין-אישיים פירוש מוטעה של חברתי סימנים, חוסר ידע כיצד להגיב, דעות קדומות או בריונות מצד אחרים, בעיות של התמודדות עם הלחץ הכללי להם טרדות היומיום כגון טיולים או קניות, ליקויים קוגניטיביים לפעמים נגרם על-ידי

על מנת להתמודד עם קשיים אלה, עבודות שיקום מופעל, אשר מתבצעת על ידי אנשי מקצוע העוסקים בתחום של פסיכיאטריה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, אחרים בריאות הנפש מומחים. העבודה מכוונת המשפיעים על שינויים במצב הסביבה האנושית, שיפור יכולתו של אדם להתמודד עם הסביבה שלו הקלת תסמינים או מצוקה אישית. שירותים אלה בדרך כלל משלב טיפול תרופתי, לחיים עצמאיים, הכשרה של מיומנויות חברתיות, תמיכה פסיכולוגית עבור rehabilitators ובני משפחותיהם, דיור, שיקום מקצועי, תמיכה חברתית, העצמת רשת חברתית, תעסוקתית קשרים וגישה פעילויות פנאי. אלה שיקומית השירותים לעשות את זה אפשרי לשלב את נפגעי הנפש ומשפחותיהם בקהילה.

                                     

2. בסיס תיאורטי. (Theoretical basis)

בעבר, שיקום פסיכיאטרי היה מכובד, אשר מזוהה עם המודל הרפואי, ובין שיקום פסיכו-סוציאלי, אשר היה מבוסס על שיקום חברתי מודל לשיקום חברתי מבוסס על מערכת שירותים נפרדת מן המערכת של טיפול נפשי, הן מבחינה פיזית והן מבחינה פילוסופית. ההבחנה היה מוזנח, מאז לא ניתן היה להפריד בין הטיפול הפסיכיאטרי הנוגעים medicamentous ונפשית מן ההיבט הפסיכו-סוציאלית שיקום הנוגעים בנייה של תוכניות תעסוקה, דיור, היבטים אחרים של פונקציות הקהילה. הבנה נוצר כי שני סוגי לשיקום לכאורה לא יכולים לפעול כל אחד באופן בלעדי גישה, והם צריכים להיות חלק מתוכנית טיפולית מוגדרת הכוללת סמים, נפשי, משפחתי, חברתי, וכן הלאה.

למרות הספרות המודרנית בארצות הברית משתמשת בשמות "שיקום פסיכו-סוציאלי" ו"שיקום פסיכיאטרי" בדרך אלטרנטיבית, בסביבות 2005 את הארגון המקצועי iapsrs העולם האגודה לשיקום פסיכו שירותים שינה את שמו ל USPRA האגודה האמריקנית למען שיקום פסיכיאטרי.

                                     

2.1. בסיס תיאורטי. עקרונות מנחים שיקום. (Principles of rehabilitation)

ישנם מספר עקרונות מנחים, המהווים בסיס משותף עבור מודלים וגישות פסיכיאטריות שיקום בתחום בריאות הנפש:

 • נורמליזציה-מטרת השיקום היא לאפשר לחולה להשתלב בקהילה, לחיות חיים עצמאיים עם התערבות מינימאלית על ידי המטפלים. את תהליך השיקום, הטיפול של החולה הסביבה הטבעית ואת המציאות הקרוב ביותר למציאות הוא יפגוש בקהילה מוענקות.
 • התמקדות בכוחות ויכולות של אדם ולא על החולשות שלו – את שיקומית הגישה מתייחס הקיים או נתון מיומנויות של שיפור, רלוונטיות, הכרחי לתפקודו של אדם בהתאם לו שאיפות ומטרות.
 • לסביבה כמוקד ההתערבות של גישה שיקומית מתמקדת לא רק תוך אישית-מימד, אבל מארגן ובונה סביבה ייחודית עבור אנשים, ובכך להפוך להגדיר תמיכה ועידוד שינוי.
 • התלות הוא הכרחי כדי להשיג עצמאות – זה בלתי אפשרי ליצור תהליך השיקום כאשר הצרכים הבסיסיים לא כראוי בתנאי, כאשר משתקם אינו מרגיש ביטחון, יחס של אהבה ושייכות, כאשר, יחד עם דרישות לעצמאות, לאוטונומיה, זה לא חייב מסגרות עבור הנאות ובילויים.
 • את שיקומית המודל הוא יותר חברתי מאשר רפואי-המחלה, פגמים הם לא המוקד, אבל האדם בכל ממדיו.
 • השיקום המטפל כמו מציאותי, דמות האדם-הפן האנושי של הקבוצה הוא מאוד חשוב מרכיב של תהליך השיקום, אין אפשרות לפעול בגישה של "הם ואנחנו", משותף אנושי המצב שנוצר זה דורש ניכר ונראה לעין מעורבות.
 • מקווה-אדם אשר נפגע בנפשו הוא רוב הזמן חשוף מסגרות לשדר פסימיות ולהנציח כשלים חווה בחייו.
 • ההפרש גישה-שיקום תהליכי צריכה להיות מבוססת על מאפיינים ייחודיים של נפגעי הנפש ומשפחותיהם ולא על ידועים מראש קטגוריות הכללות.
 • דגש על עבודה או תעסוקה.
 • שיתוף פעולה של המטופל בכל שלבי ההתערבות אדם יש זכות להגדרה עצמית, ולכן יש צורך להיות מעורבים בכל שלבי הטיפול.


                                     

2.2. בסיס תיאורטי. שירותים. (Bathroom)

פסיכיאטרי שירותי שיקום לרוב כוללים מציאת מקום עבודה, תמיכה מקצועי או השכלה, חברתית, חברות, קהילתי אסרטיבי, חוק מתן שיטתית סיוע שירותים מוגדר. קבוצות האוכלוסייה, סמים ניהול, דיור, בעיות במשפחה, כישורי התמודדות, פעילויות של חיי היומיום וסוציאליזציה.

הפי-אס-אר שיקום פסיכו-סוציאלי מתואר המכיל שמונה תחומי עבודה: תסמינים פסיכיאטריים ניהול, חברתי, מקצועי, חינוכי התמודדות, מוטיבציה, כישורי חיים בסיסיים מיומנות, תקציב, כלכלה, קהילה, משאבי החוק, בריאות או רפואה שמירה על עקביות בריאות, דיור מוגן, סביבה.

                                     

3. היסטוריה. (History)

בתחום של בריאות הנפש מדיניות בעולם וגם בארץ יש כבר מספר שינויים משמעותיים לאורך השנים:

 • אל-מיסוד תנועה-התפתחות זכויות האדם, התנועות, כלכלית ומשפטית גורמים בשילוב עם הפיתוח של תרופות זה קיצר את הצורך אשפוז ממושך, הוביל את הקרן של אל-מיסוד תנועות ב-60 וה-70. במהלך תקופה זו, טיפול תרופתי, פסיכותרפיה, היו שני ראשי גישות טיפוליות, ועם מעט תשומת לב ניתנה תמיכה, סיוע בתפקוד היומיומי ואינטראקציה חברתית. לעיתים קרובות התערבות טיפולית היתה השפעה קטנה על חיי היום-יום, חיברות, תעסוקתית אפשרויות. לפעמים היו מחסומים כגון סטיגמות ודעות קדומות זה מקשה על קבלה חברתית של נעלב. אבל מאז שנות ה-60 בישראל. מאז סוף שנות ה-70 בארצות הברית וברחבי העולם יש מגמה ברורה לעבור טיפול עבור אנשים הסובלים חמור ומתמשך נפשי תנאים לקהילה.
מודל האל-מיסוד מדגיש את התפקוד וההתמודדות במסגרת הקהילה הטבעית, והוא כולל בדיקה מחודשת של תפקיד המשפחה בתהליכי שיקום והחלמה ומקומה כשותפה פעילה בתהליכים אלו, תוך התייחסות לצרכים השונים המתעוררים במשפחות בעקבות התמודדות עם מחלת נפש של אחד מבניהן. תוצאות המדיניות החדשה התבטאו בין היתר במגמה מתמשכת של סגירת מוסדות פסיכיאטריים, ניסיון לקיצור זמן האשפוז ופיתוח שירותים טיפולים ושיקומים חדשים ומשולבים בקהילה. השינוי במדיניות הביא לתמורות רבות שגרמו להסתכלות והבנה חדשה על האנשים המתמודדים ויכולתם לבנות חיים משמעותיים בקהילותיהם. תנועת האל-מיסוד בעולם הביאה לצמצום במספר מיטות אשפוז וימי אשפוז, ואף יצרה תהליכי חשיבה אחרים המתבטאים בשינוי היחס כלפי האדם המתמודד ומשפחתו. נהוג כיום במערכות בריאות הנפש בעולם לבנות עזרה מקצועית בהתמקדות על האדם וצרכיו.
 • המעבר מן המודל הרפואי חברתי מודל-בשנים קודמות השם הדגיש בטיפול של המחלה, הסימפטומים, וליקויים של הפסיכיאטריה האוכלוסייה. רוב הטיפול ניתן בבתי חולים ומרפאות, ואת הדומיננטיות של פסיכיאטרים. השימוש של אשפוז בתור כלי מרכזי בטיפול של אנשים עם הפרעות נפשיות חמורות, לחזק שליטה של המודל הרפואי, פסיכיאטרים, אשר רוב המשאבים מרוקנת. הלוגיקה הבסיסית שהתפתחה הייתה הזנחה של קהילה טיפול מונע את פיתוח נרחב של תוכניות טיפול פסיכו-סוציאלי, על איזו חלופה דגמים עם יעילות מוכחת יכול להיות מיושם.
המודל החברתי בשונה מהמודל הרפואי, שם את הדגש על החלקים הבריאים, המתפקדים ועל איכות חייו של האדם בסביבות חיים טבעיות. כיום, התפיסות המקצועיות מניחות שיש לאדם יכולת לקבוע את רצונותיו ומטרותיו כך שיוכל לחיות חיים מלאים ומשמעותיים. בעקבות התפתחויות אלו, בארצות התומכות במדיניות בריאות נפש קהילתית התחזקו מגמות טיפוליות השונות מהמודל הרפואי המקובל בפסיכיאטריה, ותוכניות שיקום קהילתיות רבות יישמו בהצלחה את המודלים החלופיים. שינוי זה הוביל לפיתוח בתים מאזנים בקהילה המהווים תחליף לאשפוז פסיכאטרי, הבית המאזן הראשון בישראל הוקם בירושלים על ידי עמותת סוטריה.
 • הערכה ובקרה-במסגרת פיתוח של כלים טיפוליים המסייעים להתמודד עם פגיעות נפשיות ובני משפחותיהם, הדרישה להקים קלינית – שיקומית לעבוד על ראיות-ראיות בסיס שיטות אימון מבוסס מחקר, שיטות של טיפול זה לסמוך על המטפל הכשרה וניסיון, אשר הוכיחו להיות יעיל. זה דורש לבנות שיטתית להורות על בדיקת התוצאות של טיפולים, על מנת לבדוק את האפקטיביות של שירותים שונים וטכנולוגיות ביחס תוכניות בודדות של rehabilitators.
 • פיתוח חדש של התערבותית טכנולוגיות – בשנים האחרונות, חדשות תפיסות, גישות, כלים, ובריאות נפש-פותחו-psychopharmacological, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים קוגניטיביים, ועד שיקום פסיכיאטרי הגישה. היום יש הרבה יותר גישות וכלים המאפשרים לעזור לאנשים במצוקה נפשית.
 • הקונספט של החלמה – הקונספט של החלמה השתנה כתוצאה של פירוק טוטליטרי טיפולית המוסד, את הפיתוח של טכנולוגיות טיפוליות חדשות, תרופות, הפסיכולוגיים, שיטות טיפול, וכו., ליברלית חקיקה בתחום של טיפול נפשי. אלה יצרו חיים חדשים שבילים מותר מקצוע לחקור ולהבין טוב יותר את הטרוגנית מקורות שבבסיס מחלת נפש. לדוגמה, בשנים האחרונות, אופטימיות גדלה גם האפשרות של התאוששות חמור וממושך מחלות נפש שנחשבו בעבר חשוכות מרפא. את רב-מקצועי בגישה הראה כי מקורות שונים לתרום פסיכיאטרי וירידה שיקום פסיכו-סוציאלי הגישה ערעור על דטרמיניסטי התפיסה המסורתית המודל הרפואי לגבי הרעיון של ליקוי פסיכיאטרי.
 • תנועה על חקיקה חדשה - במשך השנים חלו שינויים רבים, התפתחויות בתחום חקיקה, אשר אפשרה להתייחס לאנשים להתחרות כמו זכויות מחזיקי בצורה יותר שוויונית. בשנים האחרונות להכרה חברתית של זכותם של אנשים עם נכות נפשית גדל במידה המרבית את החיים של הקהילה. זה שינוי תפיסה תרם, בין היתר, את חקיקת החוקים בישראל כגון 2000-thss נפש בקהילה חוק שיקום.
 • הפחתת הסטיגמה-ההנחה היא כי סטיגמות ועמדות של החברה, אנשי מקצוע, משפחות וצרכנים בדרך כלל לחסום יכולות של אנשים למצות את פוטנציאל שיקום. היום, ישנן תוכניות ברחבי העולם המערבי זה לנסות להפחית את הסטיגמה נזק, שזה לפעמים יותר חשוב מאשר הנכות עצמה. ישנם מקומות בהם במלחמה הסטיגמה הופך אלמנט בפני עצמו בתוך המדיניות ולהגדיר של שירותי בריאות הנפש, ואפילו מיוחד תקציבית ההשקעה מסופק על זה.
 • הצרכן תנועות משפחות המתמודדים – הצרכן התנועה הוקמה ב-80 וה-90 על ידי קבוצת חולים ובני משפחותיהם, על מנת להעצים את עצמם ומאבק נגד אי-צדק שננקטו כלפיהם, הם טוענים. תנועות אלו גרמו לקובעי המדיניות ואנשי המקצוע לשנות את דרך החשיבה ולגרום התחשבות והקשבה לנושאים שהועלו על ידי חולים אשר נמצאים בעדיפות גבוהה, סדר. זו הייתה מהפכה בתחום שנחשב לסמכותי, כפייה ו אבהות. כיום, ישנם סוגים שונים של צרכנים ארגוני, המבוססת בעיקר על עקרונות של עזרה הדדית והגנה.
                                     

4. שיקום פסיכיאטרי בישראל. (Psychiatric rehabilitation in Israel)

אל-מיסוד מגמה יצר גם שינויים בתחום של שיקום פסיכיאטרי בישראל, ואת המשקל של המטופל עבר מטיפול בבתי חולים פסיכיאטריים לקהילה אכפת לי. את המגמה הובילה העובדה כי מספר המיטות בבתי חולים פסיכיאטריים ירד באופן משמעותי, וכיום עומד על 3.150, לעומת יותר מ 7.000 מיטות בתחילת העשור הקודם. עם זאת, רובם בתוך המשפחה שלהם לא תמיד מתוך בחירה, אשר יוצר הרבה עומס על משפחות. לכן האתגר של החוק היא להרחיב את מגוון מקצועי-פעילות שיקומית עבור אוכלוסיות מי בקהילה לעתים קרובות לחיות שנים רבות בתחום החברתי הדרה. בשירות הציבורי יש שני משרדים להתמודד עם תוכניות שיקום, משרד הבריאות, ביטוח לאומי המוסד.                                     

5. לקריאה נוספת. (For further reading)

 • Urania הוא יפה-ינאי, לכל אדם יש שביל: על לעשות אהבה, קריירה, ייעוד. בן שמן, שפורסם על ידי Moden.
 • נעמי הדס Lidor מקס לחמן, שיקום והחלמה בבריאות נפש-קריאה מנקודות מבט שונות: מדיניות, פרקטיקה ומחקר. אתה הוצאת אותם ב-2007. הורד גרסה דיגיטלית, מתוך אתר יספר"א.
 • יהודית רותם, נורית רוט, אשתו, מקום של תקווה. 2016.
 • מאיר hovev, אילנה davadveni, קלרה פלדמן, Mahdara להכללה: חיים בקהילה של אנשים עם מוגבלויות בישראל. ירושלים: כרמל הוצאה לאור, 2015.
 • אפרת שדמי, איילת בן ששון, ענת דרך זהבי, דליה zakesh ואת דיוויד שפרד, המבוססת על ראיות בפועל, בריאות ומדעי החברה: תיאוריה ופרקטיקה. חיפה: בהוצאת פרדס -. 2013.
 • יחזקאל טלר, בדרך למעלה: פרקים בציבור בריאות הנפש. חיפה, אחווה הוצאה לאור.
 • חנוך ירושלמי וורד belush-קליינמן, הדרכה בשיקום מכוון החלמה בבריאות נפש: תיאוריה ופרקטיקה. האקדמית אונו ספריית בית הוצאה לאור 2013.
                                     

6. קישורים חיצוניים. (External links)

נפשית חוק שיקום בקהילה, ב-פתח ספר החוקים,

 • מירית canaanit ושרה keriel 2003, החוק על שיקום של אנשים עם מוגבלויות בקהילה ואת יישומה, באתר "חומש" - אגף השיקום של העובדים הסוציאליים בישראל.
 • דביר עמר, בית מדרש לכל החיים, בשביעי עיתון.
 • נדב פרץ-weissoydovsky, אורי Abiram, החוק על נכים שיקום בקהילה: יזמות, מנהיגות, ניצול הזדמנויות בעיצוב מדיניות, ביטחון סוציאלי, 101, יוני 2017.
 • האתר של ישראל פסיכיאטריים, שיקום האגודה-yasspera.
 • האתר של בית הספר הלאומי של שיקום ושחזור של בריאות הנפש האקדמית קריית אונו הספרייה.
                                     
 • מערכי דיור בשיקום פסיכיאטרי היא שיטת שיקום שנועדה לאפשר למשתקמים עם לקות נפשית להתגורר בקהילה תוך קבלת מגוון שירותים בהתאם לצרכיהם. מסגרות אלו קמו כאלטרנטיבה
 • אמנויות או מומחה לריפוי בעיסוק. הטיפול הפסיכיאטרי בנוי בדרך כלל מאיבחון, טיפול תרופתי או פסיכותרפי ושיקום טיפול פסיכיאטרי ניתן במסגרת בית חולים מתמחה, במסגרת
 • אשר מסתייעים בשירותי השיקום הפסיכיאטרי נעזרים בשירותי שיקום תעסוקתי. כ - 7, 700 משתקמים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות נעזרו במסגרות השיקום התעסוקתי בשנת 2007
 • השנייה לחוק הקרויה סל שיקום וכן מסדיר ומגדיר את הרכבה של המועצה הארצית לשיקום חוק שיקום נכי נפש בקהילה ותהליך האל - מיסוד בישראל חוק שיקום נכי נפש בקהילה 2000
 • הסביבה, ולעיתים אף לאיבוד צלם - אנוש. מסגרות השיקום הפסיכיאטרי המקובלות היום מאלצות את כל החולים הפסיכיאטריים לעבור שלבים חיוניים, בדרך להשגתם מטרות שונות
 • להמשיך לעסוק במקצועו שיקום סביבה תהליך שמטרתו שיפור איכותה של סביבה שנפגעה, כתוצאה מאסון טבע או מנזקי אדם שיקום פסיכיאטרי שיקום העוסק במתן עזרה לאנשים
 • לשיקום פסיכיאטרי וכך, המודל השיקומי לניהול מקרה, כמו שיקום פסיכיאטרי עצמו, מבוססים על אותה אחיזה אמפירית. ישנם תשעה עקרונות יסוד של שיקום פסיכיאטרי
 • ניתנות לריפוי מוחלט והטיפול הפסיכיאטרי מתמקד באיזון ביוכימי של הגוף, ריסון התסמינים, הקלת מצוקת החולה ושיקומו טיפול פסיכיאטרי ניתן במסגרת מוסדית מתמחה
 • בקהילה ומעקב. פסיכולוגיה שיקומית שיקום פסיכיאטרי שיקום הידרותרפי שיקום גריאטרי סיפור חוזר קרן - רשת מרכזי אבחון ושיקום מקצועי יורם עשת - אלקלעי, אדם הולך הביתה
 • מטרת השיקום היא להביא את האדם למימוש הפוטנציאל האישי בתחום הפיזי, הנפשי, החברתי, המשפחתי, התעסוקתי וכל תחום אחר המשמעותי לאדם. בישראל, פסיכולוג שיקומי הוא
 • בית הספר הארצי לשיקום שילוב והחלמה בבריאות הנפש הוקם על בסיס חוק שיקום נכי הנפש בקהילה שנחקק בשנת 2000 ומטרתו היא לשקוד על שיקומם ושילובם בקהילה של נכי
 • בית חולים פסיכיאטרי או מרכז בריאות נפש הוא בית חולים שמטופלים בו חולים במחלות נפש שפעמים רבות מלוות בתסמינים פיזיים בתי חולים פסיכיאטריים מספקים להם
 • במסגרת הקהילה הטבעית, והוא כולל בדיקה מחודשת של תפקיד המשפחה בתהליכי שיקום פסיכיאטרי והחלמה, ומקומה כשותפה פעילה בתהליכים אלו, תוך התייחסות לצרכים השונים


                                     
 • שיקום מקצועי בבריאות הנפש מתייחס לשילובם של אנשים עם מגבלות פסיכיאטריות שונות בשוק העבודה. מטרת השיקום המקצועי היא לאפשר עבודה בתנאים המתאימים לאדם על
 • עם מחלות פסיכיאטריות באתר פסיכולוגיה עברית, 30 ביוני 2008 הסטיגמה כלפי אנשים עם מוגבלות פסיכיאטרית מתוך הדס לידור, נ. ולכמן, מ 2007 שיקום והחלמה בבריאות
 • לברלין וכ - 170 ק מ ממזרח להנובר. בעיר פועלים אוניברסיטה, שוק, ומרכז שיקום פסיכיאטרי יישוב בשם Steinedal מוזכר במסמך משנת 1022 והוא היה אז רכושו של כנסיית
 • community treatment הוא גישה של טיפול רב - צוותי שנועד לספק טיפול פסיכיאטרי מקיף מבוסס - קהילה, לשיקום ותמיכה לאנשים הסובלים ממחלות נפשיות חמורות מתמשכות. ניהול
 • וחנות לממכר מאפים ועוגיות. ערך מורחב תעסוקה נתמכת בשיקום פסיכיאטרי מודל התעסוקה הנתמכת בשיקום הפסיכיאטרי הוא מודל מבוסס ראיות שתכליתו לסייע למתמודדים למצוא
 • מספר ימי האשפוז לכל מטופל הרפורמה השיקומית כללה הקמת מערך סל שיקום בקהילה, לשם מתן שירותי שיקום פסיכיאטרי בתחומי דיור, תעסוקה, השכלה ופנאי והרפורמה הביטוחית
 • הסובלים ממגוון הפרעות נפשיות, מצבים פסיכוטיים חריפים, חולים הדורשים שיקום פסיכיאטרי ממושך או מעקב במרפאה. המרכז מציע למטופליו טיפול תרופתי, נזעי חשמל
 • לריפוי בעיסוק. הטיפול הפסיכיאטרי בנוי בדרך כלל מאבחון הכולל בדיקת מצב פסיכיאטרי טיפול תרופתי או פסיכותרפי ושיקום טיפול פסיכיאטרי ניתן במסגרת בית חולים
 • סטטוס פסיכיאטרי באנגלית: Mental status examination הוא חלק חשוב בהערכה הקלינית של אדם הנמצא בבדיקה פסיכיאטרית או פסיכולוגית. זוהי שיטת הערכה המבוססת


                                     
 • יעקב - נס ציונה - מב ן שב ס הוא בית חולים פסיכיאטרי במרכז הארץ, שנוצר מאיחוד של שלושה אתרי אשפוז פסיכיאטרי נפרדים בנס ציונה, באר יעקב וכלא מג ן - ניצן ברמלה
 • חלופות לאשפוז פסיכיאטרי בעיקר משנות התשעים של המאה ה - 20. המשותף לכל המסגרות היא העובדה שהן קיימות מחוץ לכותלי בתי החולים הפסיכיאטריים ונועדו לספק אפשרות
 • לפסיכולוג, פסיכיאטר או למרפאה לבריאות הנפש ציבורית על מנת לקבל טיפול הולם. במקרה חירום יכול לפנות למיון של מרפאה פסיכיאטרית או של בית חולים פסיכיאטרי בהתאם
 • המרכז הגריאטרי - שיקומי פלימן הוא בית חולים גריאטרי - שיקומי ממשלתי בחיפה, היחיד בצפון הארץ. הוא ממוקם ברחוב זלמן שניאור בשכונת רמות רמז בחיפה. בית החולים
 • החלמה ושיקום יפה הרחיבה את פעילותו של בית החולים והקימה בו מרפאת ילדים ונוער ומחלקה לחולי יום. בשנת 1963 הפך בית החולים למחלקה הפסיכיאטרית של בית הספר
 • למעלה מ - 100 דונם והוא מונה כ - 400 מיטות אשפוז פסיכיאטרי ואשפוז יום. כמו כן, במסגרת המרכז פועל הוסטל שיקומי בית רותם המשכן 32 דיירים. מחלקות ושירותי המרכז
 • מונה למנהל המרכז. תחומי הפעילות העיקריים של בית החולים הם אשפוז פסיכיאטרי פעיל ושיקומי טיפול אמבולטורי פרוצדורה רפואית שאינה דורשת אשפוז בבית חולים
 • כפר הזקנים באופן מדורג והסבת המקום לבית חולים פסיכיאטרי עד שנת 1965. במקביל לסגירת כפר הזקנים והקמת בית החולים הפסיכיאטרי בית הספר לאחיות הרחיב את פעילותו

Users also searched:

שיקום פסיכיאטרי, קטגוריות לפי מיקום. שיקום פסיכיאטרי,

Encyclopedic dictionary

Translation
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →